Založ si blog

Tram Train a šanca pre Bratislavu

Na jar roku 2011 sa Bratislave naskytla unikátna šanca. Mnohí si to možno neuvedomujú, ale ide jednu z najväčších príležitostí tohto mesta za posledných 20 rokov. Z kategórie takých, ktoré sa už nemusia opakovať. Hlavné mesto môže totiž z európskych zdrojov získať 250 mil. euro, ktoré by boli využité na rozvoj nosného dopravného systému v Bratislave. Konkrétne by išlo o vybudovanie trasy mestskej električky, ktorá by spojila Šafárikovo námestie s južným koncom Petržalky. Tak by sa naša mestská časť zapojila do celomestského dopravného systému, z výhľadom na ďalšie rozširovanie smerom na Rusovce, Čunovo a Rajku. A ešte by sa do projektu zmestila rekonštrukcia Starého mosta, bez ktorej sa zámer nedá realizovať.

 

Stredom Petržalky vedie nedobudovaný pás, ktorý funguje v režime stavebnej uzávery. Ide o koridor pôvodne určený na vybudovanie dopravného systému, ktorý by spojil Petržalku zo zvyškom mesta. Nedobudovaná trať sa ako jazva tiahne stredom Petržalky od 80. rokov minulého storočia. Dokončenie sa za bývalého režimu už „nestihlo“ a tak na rýchlu prepravu čakáme už ďalších vyše 20 rokov.

 

Každému súdnemu človeku je myslím jasné, že bez zásadnej alternatívy hromadnej dopravy bude Petržalka o pár rokov dopravne „mŕtva“. Taktiež je asi každému jasné, že snom o ľahkom metre v Bratislave definitívne odzvonilo. Finančne náročný megalomanský projekt TEN-T 17 hradený z európskych zdrojov mal železnične spojiť Petržalku s mestom cez tunel pod Dunajom. Slovenská republika ho však nie je schopná realizovať v programovacom období EÚ 2010 – 2014. Ako náhrada sa nám tu ponúka „Tram Train„ do Petržalky. Stačí len prejaviť záujem zo strany hlavného mesta a Ministerstvo dopravy v našom mene predloží tento projekt na posúdenie európskym inštitúciám.

 

Osobne podporujem tento zámer „všetkými desiatimi“. Ako poslanec pri hlasovaní v bratislavskom mestskom zastupiteľstve zdvihnem obe ruky. Ako obyvateľ Petržalky verejne vyhlasujem, že po vybudovaní tohto systému odložím svoje auto a väčšinu svojich presunov budem realizovať prostredníctvom Tram Trainu.

 

Žiaľ sú v našom meste aj takí, ktorí tento projekt vyslovene bojkotujú. Sám som si ich pracovne rozdelil do dvoch kategórií:

1. tmári, spiatočníci, popletenci. Ide o rôznych občianskych aktivistov a pseudo-odborníkov. Stále snívajú o tom, že Bratislava bude mať raz klasické podzemné metro a na povrchu zostane pás parkovej zelene. Našťastie sú pre projekt mestskej električky málo nebezpeční. Nemajú totiž žiaden politický mandát a tiež je otázne v mene akej širokej skupiny obyvateľstva vlastne vystupujú. Aj keď sa jedná o marginálnu úchylku, motivácia ich konania je pre mňa večnou záhadou.

2. nezodpovední poslanci. Určité politické zoskupenia sa stále nedokázali zmieriť s výsledkom komunálnych volieb v roku 2010. Svoju osobnú frustráciu prenášajú do tzv. politikárčenia. V mene deštrukcia nepodporia hoci aj dobrý projekt, ak ho podporuje ich politický konkurent. Žiaľ ide o relatívne silnú skupinu, ktorá má aj reálny mandát od voličov. To že ho využívajú nezmyselne už asi žiaden volič nedokáže odkontrolovať.

 

O projekte sa bude hlasovať na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Bratislave dňa 31.3.2011. Ak túto šancu Bratislava nevyužije, nenávratne stratí možnosť získať 250 mil. euro z európskych zdrojov. O tieto peniaze sa tak budú uchádzať iné regióny Slovenska. Ako človek a občan našej republiky im to samozrejme doprajem. Avšak ako rodený Bratislavčan a hrdý Petržalčan budem doma škaredo nadávať.Katastrofálna situácia volných miest v MŠ v Petržalke

11.06.2014

Nedostatok voľných miest v materských školách je v Petržalke už istú dobu horúcim problémom pre mnohých rodičov. V minulosti bolo v mestskej časti vyše 40 škôlok, avšak v dôsledku demografického viac »

Trasovanie ropovodu cez Petržalku je neprípustné

31.07.2013

Ešte v roku 2011 vypracovalo Ministerstvo hospodárstva analýzu o ekonomickej výhodnosti prepojenia ropovodu Družba a rafinériou Schwechat (vláda SR k nej prijala uznesenie č. 340/2011). Následne viac »

Fakty a fámy o „autostráde“ pozdĺž petržalskej električky

25.04.2013

V ostatnom čase zachvátila Petržalka občianska vlna odporu „proti štvorprúdovej ceste“ naprieč našou Mestskou časťou. Aktivisti spustili masívnu petičnú a mediánu ofenzívu. Na prvý viac »

Severin Krasimirov, viktoria marinovová, súd

Muž podozrivý z vraždy novinárky zostane vo väzbe až do procesu

19.10.2018 13:35

Samotný páchateľ pred súdom vyslovil želanie, aby naňho uvalil väzbu, pretože sa údajne obáva o svoj život.

Peniaze, zlato

Kažimír očakáva, že daniari preveria podozrenia o podvodoch so zlatom

19.10.2018 13:29

Minister financií Peter Kažimír očakáva, že finančná správa preverí podozrenia týkajúce sa možných podvodov s investičným zlatom na Slovensku.

pôda, les, ťažba,

Ochranári: Rezervácie nie sú významným zdrojom lykožrútovej kalamity

19.10.2018 13:13

Vo väčšine prípadov sa ukázalo, že odumieranie lesa začalo mimo rezervácie, a teda v porastoch, kde nie sú zásadné obmedzenia.

banská bystrica, župa

Kolaps autobusov v dvoch regiónoch Banskobystrického kraja?

19.10.2018 13:00

Tvrdí to vedenie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, podľa ktorého mal kraj do zložitej situácie dostať bývalý župan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 42993x
Priemerná čítanosť článkov: 2389x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy