Začiatkom roka 2010 vznikla v Petržalke občianska iniciatíva pod názvom STAVEBNÁ POLÍCIA. My iniciátori v nej spolu s občanmi žiadame Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, aby pripravilo novelu stavebného zákona. Takú novelu, ktorá by zefektívnila boj zo „stavebnou kriminalitou“ a prísnejšie by trestala porušenia stavebného zákona.
Čo je to „stavebná kriminalita“ a prečo predstavuje problém? Ide o porušovanie stavebného zákona, ktoré je u nás žiaľ dosť bežné. To čo sa ľudovo nazýva „čierna stavba“ môže byť objekt postavený bez príslušných povolení. Ale taktiež to môže byť stavba, ktorá síce bola povodne povolená, ale vo finálnej fáze sa zásade odlišuje od pôvodne deklarovaného zámeru. To znamená: napr. povolenie bolo na dvojpodlažnú budovu kancelárii a obchodov, a výsledný stav je šesť poschodový apartmánov hotel a byty. Otázka potom znie: odstrániť alebo dodatočne zlegalizovať. Na Slovensku samozrejme zlegalizovať.
Keď však dáme emócie bokom, dá sa na celý proces pozrieť vecne: ako to funguje v praxi. Investor dostane povolenie na výstavbu 2 podlažnej budovy v súlade z územným plánom mesta. Ten je však nedokonalý a ešte stále málo podrobný. Ak na to niekto poukáže, investor sa odvolá na neexistenciu tzv. územných plán zón, ktoré by si mali nechať spracovávať mestské časti. Tie však na to nemajú finančné zdroje… Počas výstavby investor prekročí stavebné povolenie a postaví 5 poschodový obytný dom (príklad „čiernej stavby na Betliarskej“). Stavebné úrady sú zahltené administratívou spojenou s vydávaním stavebných povolení a územných rozhodnutí. Nikto nekontroluje developera, či postupuje v súlade s vydaným stavebným povolením – preukáže sa to až pri kolaudačnom konaní. A potom nastupuje otázka zbúrať alebo legalizovať? Na zbúranie by musel stavebný úrad dokázať, že stavba je v rozpore s verejným záujmom. A tiež zbúrať stavbu na vlastné náklady a potom si ich vymáhať od stavebníka súdnou cestou. To môže trvať roky a výsledok je neistý. Preto jednoduchšou cestou je dodatočná legalizácia. Keďže u nás nejde o trestný čin ale len priestupok, proces prebieha cez tzv. priestupkové konanie. A pokuta? Tá je tiež len „priestupková“…
V zahraničí je „stavebná kriminalita“ trestným činom. Stavebná polícia v Rakúsku má viac ako 100 rokov dlhú tradíciu. Okrem trestu zhabania stavebných materiálov, náradia a stavebných zariadení, môže byť stavebníkovi uložený trest odňatia slobody až na šesť týždňov. Len v roku 2008 stavebná polícia mesta Viedeň účinne pozastavila 130 nelegálnych stavieb a uložila celkom 1600 iných sankcií.
Stavebná polícia v Nemecku má tiež výrazne účinnejšie právne prostriedky boja proti „stavebnej kriminalite“ v porovnaní so Slovenskou republikou. V spolkových krajinách Bavorsko a Brandenburgsko možno za porušenie stavebného poriadku uložiť pokutu až vo výške 500.000,- €.
Orgány stavebnej polície vo Švajčiarsku môžu priamo na mieste zadržať osobu, ktorá realizuje stavbu bez povolenia príslušného orgánu, alebo odlišne od schválenej dokumentácie (porušuje podmienky stanovené stavebným povolením). V prípade obzvlášť závažných porušení stavebných predpisov je v kantóne Obwald možné uložiť trest odňatia slobody v dĺžke trvania až 3 roky!
Chorvátsko má od roku 2007 nový, prísnejší stavebný zákon. Obsahuje tiež ustanovenie, podľa ktorého sa zamedzuje čiernym stavbám prístup k inžinierskym sieťam. Na príkaz stavebného úradu (stavebnej polície) sú správcovia sietí povinní čiernu stavbu odpojiť od sietí. Od prijatia nového stavebného zákona (rok 2007), bolo v Chorvátsku odstránených viac ako 3.000 nelegálnych stavieb.
V našej petičnej iniciatíve za STAEVBNÚ POLÍCIU preto žiadame Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, aby v čo najkratšom čase pripravilo novelizáciu stavebného zákona a následnú úpravu ďalších nadväzujúcich právnych predpisov tak, aby sa výrazne zvýšila účinnosť právnych prostriedkov pre boj zo tzv. „stavebnou kriminalitou“. Vznik tzv. „stavebnej polície“, chápeme ako zakotvenie súhrnu opatrení, ktoré by uľahčili boj proti čiernym stavbám.
Navrhované opatrenia by zaviedli napr. sprísnenie pokút a nové druhy sankcií za porušenie stavebného zákona (zákaz činnosti, zabavenie strojov). Taktiež by dávali stavebnému úradu možnosť kontrolovať stavbu už v priebehu výstavby a v prípade porušenia stavebného povolenia ju zastaviť alebo odpojiť od inžinierskych sietí (energie). Rozšírili by sa možnosti pre odstránenie nelegálnych stavieb a naopak, sprísnilo by dodatočné legalizovanie čiernych stavieb.
rozum22 Konečne sa niekto vážne ...
Celá debata | RSS tejto debaty